سالن های آمفی تئاتر، همایش و سینما

استانداردهای طراحی و اجرای دکورایتیو سالنهای همایش، آمفی تئاتر و سینما:

استانداردهای طراحی و اجرای دکوراتیو سالن های آمفی تئاتر و همایش علاوه بر مسائل زیبایی شناختی و معماری، موارد فنی و استانداردهای بسیاری نیز در خصوص جانمایی تجهیزات سیستمهای صوت و تصویر، نورپردازی، سن، نوع و جنس و ارگونومی صندلی ها، کفپوش و پوشش دکوراتیو دیوار و آکوستیک حرفه ای سالن و… باید مد نظر قرار گیرد.
متخصصین و کارشناسان شرکت نورسا با توجه به تخصص خود در این زمینه و با در نظر گرفتن طراحی ها و استانداردهای روز دنیا و سلایق خریدار نسبت به طراحی و اجرای دکوراسیون و سیستم های فنی اقدام می نمایند، خدمات ما شامل موارد ذیل میباشد:
1- طراحی 3 بعدی و ارائه نقشه های اجرایی و چیدمان صندلی های سالن آمفی تئاتر یا همایش توسط طراحان مجرب آتلیه شرکت.
2- محاسبه آکوستیک سالن از نظر شکل معماری و رعایت زیبایی سالن و متریال های مناسب آکوستیک جهت ایزولاسیون صوتی دیوارها و جلوگیری از واکنش صوت.

آکوستیک چیست؟
علوم مربوط به صدا و شنوایی را در اصطلاح آکوستیک (ACOUSTIC) می نامند.
به طور کلی علمی که به تولید و چگونگی انتقال امواج صدا در محیط های گوناگون می پردازد و پدیده های بازتاب، شکست، پخش و جذب آنها در سالن های جلسات، کنفرانس، آمفی تئاتر، همایش، تالارها، سینما و… را بررسی می کند آکوستیک نام دارد.
هدف اصلی آکوستیک از بین بردن صداهای زائد و مزاحم (نویز) در سالن ها و ساختمان ها و ایزوله سازی صوتی سالن و ساختمان فضای مرده برای ضبط در استودیوها می باشد.
اثرات مخرب صدای مزاحم به صورت امواج مکانیکی می تواند بر کل بدن اثر مخرب داشته مانند صدمه به دستگاه شنوایی، بینایی و…

ویژگی ها و نکاتی که درمهندسی آکوستیک اهمیت دارد:
با توجه به کاربری سالن ها، صداها نیز باید از خصوصیات متفاوت برخوردار باشند. در سخنرانی ها و نمایش تئاتر، صدا باید بلند، قابل فهم و نیز گرم و صیصانه باشد. در موسیقی، صدا باید کامل، پرطنین، واضح و فراگیر باشد و با ایجاد تعادل صوت از مشکلاتی همچون ارتعاش و یا اکو صدا جلوگیری گردد.
اندازه یک سالن همایش چند منظوره باید مستطیل شکل بوده و برای یک صدای خوب حدود 8 متر مکعب به ازای هر صندلی فضا مورد نیاز است و در سالن های مخصوص پخش موسیقی این میزان به 10 متر افزایش می یابد.
پس با توجه به کاربری فضا، مقررات و ضوابط مربوطه محاسبات آکوستیکی فضا انجام می گردد تا بتوان طراحی آکوستیکی مناسبی برای فضا ارائه نمود. هم چنین در مواردی ضروری است برای انجام محاسبات دقیق آکوستیک ضریب جذب پانل آکوستیک یا اجزایی از سالن تعیین گردد. در استفاده از ابزار های آکوستیک که منعکس کننده و ساطع کننده می باشند باید زاویه مناسب در هر بخش مد نظر قرار گیرد. کف سالن ها باید سخت و منعکس کننده صدا باشد، سقف و قسمت های پایینی و دیوارهای پشتی نزدیک به شنوندگان یک سالن همایش باید انعکاس دهنده و پخش کننده صدا باشد ( به جای جذب و یا اکو صدا). اینکار توسط قراردادن لایه هایی در داخل سقف و دیوارهای بلند (حدود 50 %) صورت می گیرد.
ضنمأ در سالن های بسیار بزرگ بایستی از سقف فلزی پر فراز شده آکوستیک با جا سازهای فایبر گلاس استفاده نمود.
3-اجرای کامل دکوراسیون با در نظر گرفتن سلیقه مشتری و الزامات فنی و مشاوره ای شامل: کفپوش، سقف کاذب، دیوار پوش دکوراتیو، سن نمایش، اتاق های بازیگران و پشت صحنه، انباری های سالن، اجزای دکوراتیو و تزئینی و صندلی های آمفی تئاتر.

ویژگی های پوشش های مختلف دیوار، سقف:
*انعطاف پذیری و مقاومت بالا در برابر ضربات ناگهانی
*تنوع رنگ
*تعدیل کننده آلوگی صوتی و محیطی
*عدم ذوب، اشتغال و ایجاد گاز سمی هنگام آتش سوزی
*سهولت و نصب و جمع آوری
*خثنی و تعدل کننده انواع بوهای محیطی
*ضد بخار و ضد آب.

کفپوش سالن:
کفپوش ها از نظر زیبا شناختی نقش تعیین کننده ای در نمای ظاهری فضا دارد.
1-کفپوش لمینت: این کفپوش در برابر فشار و بار زیاد مقاوم است، در صورت استفاده از این کفپوش ها در زیر پایه های میز و صندلی تکه ای ابر قرار دهید تا به کفپوش آسیبی نرسانند این کفپوش قیمت مناسبی دارد.
2-کفپوش چوب پنبه ای: کفپوش چوب پنبه ای سطح نرمی دارد و در برابر فشار زیاد و عبور و مرور فراوان مقاوم است این کفپوش به بهبود آکوستیک اتاق کنفرانس کمک می کند و با محیط زیست سازگار می باشند، در صورت استفاده مناسب این کفپوش می تواند سالها دوام داشته باشد.
3-موکت: موکت آسان نصب می شود و در عین حال نمای زیبایی به اتاق کنفرانس می دهد استفاده از موکت برای اتاق کنفرانس های سنتی مناسب می باشد استفاده از موکت های گلدار برای اتاق های کنفرانس مناسب نیست و توصیه می شود از موکت های ساده با طرح های هندسی برای این منظور استفاده گردد.
4-پارکت: از پارکت می توان در تمام اتاق های کنفرانس استفاده کرد. قیمت مناسبی دارد و می توان آن را مستقیماً بر روی کف بتونی نصب کرد.

موارد قابل توجه در طراحی صندلی ها:
صندلی ها باید از فوم های مناسب و پیشرفته و پلاستیک های یک تکه استفاده شود، طراحی آن ها باید مناسب با حالت بدن انسان صورت بگیرد (ارگونی بدن)، ارتفاع پشتی صندلی ها باید به نحوی باشد تا شانه بیننده ها را کاملا پوشش دهد، صندلی باید دوام زیادی داشته باشند تا پس از سال ها استفاده حالت خود را از دست ندهند. پارچه های مورد استفاده برای پوشش صندلی ها باید قابل نفوذ باشند تا در صورت ریخته شدن نوشیدنی به راحتی تمیز شوند. صندلی ها باید با دکور محیط هم خوانی داشته باشند و زیبایی محیط بیافزایند. صندلی ها باید بر روی زمین ثابت شوند و برای به حداکثر رساندن فضای رفت و آمد بین ردیف ها باید کفی های متحرک و تاشو داشته باشند معمولا صندلی ها به صورت کامل مبله می شوند تا راحتی مورد نظر را به استفاده کننده ها ارائه دهند. در انتهای هر ردیف چراغی تعبیه می گردد. شماره صندلی ها و ردیف ها باید به صورت مشخصی درج گردد و ردیف های افراد با ناتوانایی جسمی هم می بایست مشخص گردد.

موارد قابل توجه در طراحی صندلی ها:
صندلی ها باید از فوم های مناسب و پیشرفته و پلاستیک های یک تکه استفاده شود، طراحی آن ها باید مناسب با حالت بدن انسان صورت بگیرد (ارگونومی)، ارتفاع پشتی صندلی ها باید به نحوی باشد تا شانه بیننده ها را کاملا پوشش دهد، صندلی باید دوام زیادی داشته باشند تا پس از سال ها استفاده حالت خود را از دست ندهند. پارچه های مورد استفاده برای پوشش صندلی ها باید قابل نفوذ باشند تا در صورت ریخته شدن نوشیدنی به راحتی تمیز شوند. صندلی ها باید با دکور محیط هم خوانی داشت باشند و به زیبایی محیط بیافزایند. صندلی ها باید بر روی زمین ثابت شوند و برای به حداکثر رساندن فضای رفت و آمد بین ردیف ها باید کفی های متحرک و تاشو داشته باشند معمولا صندلی ها به صورت کامل مبله می شوند تا راحتی مورد نظر را به استفاده کننده ها ارائه دهند. در انتهای هر ردیف چرغی تعبیه می گردد. شماره صندلی ها و ردیف ها باید به صورت مشخصی درج گردد و ردیف های افراد با ناتوانایی های جسمی هم می بایست مشخص گردد.
تأمین اختلاف ارتفاع با استفاده از شیب کف سالن، پله بندی کف سالن، شیب یا پله بندی کف به روش دندان موشی قابل اجرا است.
فاصله باید با توجه به نوع و ابعاد صندلی (استاندارد)، وضعیت چیدمان، تعداد صندلی ها در هر ردیف، تعداد راهروها و… در نظر گرفته شود تا بتوان تردد آسانی را در طول راهروها و بین افرادی که بر روی دیگر صندلی ها نشسته اند داشته باشیم. باید به گونه ای باشد که با طی کمترین تعداد صندلی ها و طی کمترین فاصله ممکن و در اسرع وقت به درب های خروجی و یا بر روی سن سالن برسیم. زاویه دید تماشاچی باید به گونه ای باشد که شرایط مطلوب برای هر منطقه از محل استقرار تماشاچیان تامین گردد.
4-کارشناسی و اجرای سیستم نورپردازی سالن شامل :نورهای اختصاصی و عمومی سالن و تنظیم دقیق دما، کیفیت و شدت نور در تمام نقاط سالن.

اصول نورپردازی:
اصول نورپردازی سالن های همایش باید همواره به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد زیرا حضار درک بهتری از مطالب در زمان گوش دادن به سخنرانی ها و یا در اجراهای مختلف، تصویر واضحی از سخنرانی را مشاهده کنند.
ایجاد محیطی با نور یکسان و متعادل و به حداقل رساندن فضاهایی است که در سایه قرار می گیرد. به علاوه هیچ نور مستقیمی نباید در زاویه لنز دوربین ها قرار بگیرد.
سیستم های فلورانست پخش کننده و گرماتاب غیر مستقیم برای این کار بسیار مناسب می باشند و امکان تنظیم نور را هم فراهم می آورند. نورپردازی های مستقیم شدید مثل: نورافکن های داخلی که سایه های سنگینی را ایجاد می کنند مناسب محیط سالن های کنفرانس نیستند معمولا ترکیبی از گرماتاب های غیر مستقیم و فلورسنت های پخش کننده بهترین گزینه برای نورپردازی سالن همایش به شمار می آیند و انعطاف پذیری لازم را هم به کاربر ارائه می کنند.
5-اجرای کامل سیستم صوتی و تصویری شامل: سیستم های صوتی حرفه ای، دوربین های تصویربرداری، سیستم های پخش تصویر (شامل دیتا ویدئو پروژکتور و صفحات نمایش جانبی)، اتاق فرمان، محیط نور، اعلان و اطفاء حریق و…
اجراء ماشینری صحنه شامل پرده مخمل افتتاحیه و اختتامیه و کوچه های مربوطه و سن گردان و انواع بالابرهای دکور (لیفت صحنه) و…

6-تجهیز کامل اتاق فرمان (کنترل) طراحی و اجرای سالن های آمفی تئاتر و همایش.

طراحی و اجرای سالن های سینما:
طراحی سالن های سینما دارای ضوابط و استانداردهای ملی و مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور میباشد، برخی از این استانداردها شامل: سالن انتظار، ورودی سینما، گیشه بلیط فروشی، راهروهای سالن نمایش، ورودی و خروجی های سالن، سرویس های بهداشتی سینما، اتاق پروژکتور، پرده نمایش فیلم، آکوستیک حرفه ای سالن، نورپردازی، تهویه مطبوع و… میباشد.